SureCart - en to pt translation catalogue (912 entries)

[ctx: block description]
en: Display the session totals.
pt: Apresentar os totais das sessões.

[ctx: block title]
en: Totals
pt: Totais

[ctx: block description]
en: Displays the total line item.
pt: Exibe o total do item na linha.

[ctx: block keyword]
en: textarea
pt: área de texto

[ctx: block description]
en: Displays a form text textarea field. This is saved with the order as additional metadata.
pt: Apresenta um campo de área de texto do formulário. Este é guardado com o pedido como metadados adicionais.

[ctx: block title]
en: Textarea
pt: Área de texto

[ctx: block description]
en: Displays the order tax. (if there is tax)
pt: Apresenta o imposto sobre o pedido. (se houver imposto)

[ctx: block title]
en: Tax Line Item
pt: Item da linha de imposto

[ctx: block keyword]
en: summary
pt: resumo

[ctx: block keyword]
en: totals
pt: totais

[ctx: block description]
en: Display a VAT/GST field for VAT collection.
pt: Apresentar um campo IVA/GST para a cobrança do IVA.

[ctx: block title]
en: VAT or Tax ID Input
pt: IVA ou número de identificação fiscal

[ctx: block description]
en: Display a toggle switch.
pt: Apresentar selecção por interruptor.

[ctx: block title]
en: Switch
pt: Interruptor

[ctx: block description]
en: Display a subtotal line item.
pt: Exibir subtotal de um item de linha

[ctx: block title]
en: Subtotal Line Item
pt: Subtotal Linha Item

[ctx: block description]
en: Display a submit button.
pt: Apresentar um botão para submeter.

[ctx: block title]
en: Submit Button
pt: Botão para submeter

[ctx: block keyword]
en: store logo
pt: Logótipo da Loja

[ctx: block keyword]
en: logo
pt: Logótipo

[ctx: block description]
en: Display the store logo.
pt: Mostrar o Logótipo da loja

[ctx: block title]
en: Store Logo
pt: Logótipo da Loja

[ctx: block description]
en: Display information for a specific session.
pt: Apresenta informações para uma sessão específica.

[ctx: block title]
en: Session Info
pt: Informações sobre a sessão

[ctx: block keyword]
en: radio-group
pt: grupo de botões rádio

[ctx: block keyword]
en: select
pt: seleccionar

[ctx: block description]
en: Display a radio select input. This is saved with the order as additional metadata.
pt: Apresentar uma entrada de selecção por botões de rádio. Isto é guardado com o pedido como metadados adicionais.

[ctx: block title]
en: Radio Select
pt: Selecção de botões rádio

[ctx: block description]
en: Display a radio input
pt: Apresentar uma entrada de seleção rádio

[ctx: block keyword]
en: store
pt: Loja

[ctx: block keyword]
en: image
pt: Imagem

[ctx: block description]
en: Displays a selector for product prices.
pt: Apresenta um selector de preços de produtos.

[ctx: block title]
en: Price Selector
pt: Selector de preços

[ctx: block keyword]
en: choice
pt: escolha

[ctx: block keyword]
en: product
pt: produto

[ctx: block keyword]
en: price
pt: preço

[ctx: block description]
en: Displays a price choice for a product
pt: Apresenta uma opção de preço para um produto

[ctx: block title]
en: Price Choice
pt: Escolha de preço

[ctx: block keyword]
en: tel
pt: telefone

[ctx: block keyword]
en: phone
pt: telemóvel

[ctx: block description]
en: Display a phone number collection field.
pt: Apresentar um campo de recolha de números de telefone.

[ctx: block title]
en: Phone
pt: Telefone

[ctx: block keyword]
en: credit
pt: crédito

[ctx: block description]
en: Display payment options
pt: Exibir opções de pagamento

[ctx: block title]
en: Payment
pt: Pagamento

[ctx: block keyword]
en: password
pt: palavra-passe

[ctx: block description]
en: Displays a password field to let a new user set a password.
pt: Apresenta um campo de palavra-passe para permitir que um novo utilizador defina uma palavra-passe.

[ctx: block title]
en: Password
pt: Palavra-passe

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation line items summary section.
pt: Apresentar uma secção de resumo dos itens de linha da confirmação do pedido.

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Line Items
pt: Confirmação dos items do pedido por linha

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation customer section.
pt: Apresentar uma secção de cliente de confirmação do pedido.

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Customer Details
pt: Dados do cliente na Confirmação do pedido

[ctx: block description]
en: Display your order bumps.
pt: Mostrar as ofertas complementares do pedido.

[ctx: block title]
en: Order Bumps
pt: Ofertas complementares

[ctx: block description]
en: Display a name your own price field.
pt: Apresentar um nome para o seu próprio campo de preços.

[ctx: block title]
en: Name Your Own Price
pt: Diga o seu próprio preço

[ctx: block description]
en: Display a name collection field.
pt: Exibir um campo de recolha de nomes.

[ctx: block title]
en: Full Name
pt: Nome completo

[ctx: block description]
en: Display a logout button.
pt: Apresentar um botão de fim de sessão (logout).

[ctx: block title]
en: Logout Button
pt: Botão de saída (logout)

[ctx: block keyword]
en: line-items
pt: itens de linha

[ctx: block description]
en: Displays checkout line items.
pt: Exibe itens de linha de checkout.

[ctx: block title]
en: Line Items
pt: Itens de linha

[ctx: block keyword]
en: last-name
pt: apelido

[ctx: block description]
en: Display a last name collection field.
pt: Mostrar um campo de recolha de apelidos.

[ctx: block title]
en: Last Name
pt: Apelido

[ctx: block keyword]
en: field
pt: campo

[ctx: block keyword]
en: input
pt: campo de entrada (input)

[ctx: block keyword]
en: text
pt: texto

[ctx: block description]
en: Displays a form text input field. This is saved with the order as additional metadata.
pt: Apresenta um campo de introdução de texto de formulário. Este é guardado com o pedido como metadados adicionais

[ctx: block title]
en: Text Field
pt: Campo de texto

[ctx: block keyword]
en: title
pt: título

[ctx: block keyword]
en: heading
pt: cabeçalho

[ctx: block description]
en: Displays a title/heading section
pt: Apresenta uma secção de título/cabeçalho

[ctx: block title]
en: Title/Heading Section
pt: Título/Cabeçalho Principal

[ctx: block description]
en: Displays a form.
pt: Apresenta um formulário.

[ctx: block title]
en: Form
pt: Formulário

[ctx: block keyword]
en: first-name
pt: nome-próprio

[ctx: block description]
en: Display a first name collection field.
pt: Mostrar um campo de recolha de nome próprio.

[ctx: block title]
en: First Name
pt: Nome próprio

[ctx: block keyword]
en: android
pt: andróide

[ctx: block description]
en: Display express payment options (Google Pay, Apple Pay, etc.)
pt: Apresentar opções de pagamento expresso (Google Pay, Apple Pay, etc.)

[ctx: block title]
en: Express Payment
pt: Pagamento expresso

[ctx: block keyword]
en: mail
pt: email

[ctx: block description]
en: Displays an email form field.
pt: Apresenta um campo de formulário para correio electrónico.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the donation form.
pt: Apresenta um montante de donativo para o formulário de donativo.

[ctx: block title]
en: Donation Amount
pt: Montante do donativo

[ctx: block keyword]
en: amount
pt: montante

[ctx: block keyword]
en: custom
pt: customizado

[ctx: block keyword]
en: donation
pt: doação

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the user to choose from.
pt: Apresenta um montante de donativo para o utilizador escolher.

[ctx: block title]
en: Donation
pt: Doação

[ctx: block keyword]
en: divider
pt: separador

[ctx: block description]
en: Displays a divider.
pt: Apresenta um separador.

[ctx: block title]
en: Divider
pt: Separador

[ctx: block keyword]
en: user
pt: utilizador

[ctx: block keyword]
en: account
pt: conta

[ctx: block description]
en: WordPress User Account Information
pt: Informações da conta de utilizador do WordPress

[ctx: block title]
en: WordPress User Account
pt: Conta de utilizador do WordPress

[ctx: block description]
en: Displays the customers shipping addresses and lets them update details.
pt: Apresenta os endereços de envio dos clientes e permite-lhes actualizar os detalhes.

[ctx: block title]
en: Customer Shipping and Tax Address
pt: Endereço fiscal e de envio do cliente

[ctx: block description]
en: Displays the customers invoices.
pt: Apresenta as facturas dos clientes.

[ctx: block title]
en: Customer Invoices
pt: Facturas de clientes

[ctx: block description]
en: Displays the customers charges.
pt: Apresenta as cobranças dos clientes.

[ctx: block title]
en: Customer Charges
pt: Cobranças do cliente

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tabs.
pt: Apresenta os separadores do painel de controlo dos clientes.

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tabs
pt: Separadores do painel de controlo do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tab
pt: Separador Painel de controlo do cliente

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard pages.
pt: Apresenta as páginas do painel de controlo do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Pages
pt: Páginas do painel de controlo do cliente

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tab.
pt: Apresenta o separador do painel de controlo dos clientes.

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Page
pt: Página do painel de controlo do cliente

[ctx: block description]
en: Displays a customer's subscriptions.
pt: Apresenta as subscrições de um cliente.

[ctx: block title]
en: Customer Subscriptions
pt: Subscrições dos clientes

[ctx: block description]
en: Lets the customer update payment methods.
pt: Permite ao cliente actualizar os métodos de pagamento.

[ctx: block title]
en: Customer Payment Methods
pt: Métodos de pagamento do cliente

[ctx: block description]
en: Displays the customers orders.
pt: Apresenta os pedidos dos clientes.

[ctx: block title]
en: Customer Orders
pt: Pedidos dos clientes

[ctx: block keyword]
en: download
pt: descarregar

[ctx: block description]
en: Displays the customer's downloads.
pt: Apresenta os descarregamentos/downloads do cliente.

[ctx: block title]
en: Customer Downloads
pt: Descarregamentos/downloads do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard
pt: Painel de controlo do cliente

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard.
pt: Apresenta o painel de controlo do clientes/utilizadores

[ctx: block title]
en: Tabbed Customer Dashboard
pt: Painel de controlo do cliente com separadores

[ctx: block description]
en: Displays the customers billing details.
pt: Apresenta os detalhes de facturação dos clientes.

[ctx: block title]
en: Customer Billing Details
pt: Dados de facturação do cliente

[ctx: block keyword]
en: dashboard
pt: painel de controlo

[ctx: block description]
en: Display a button to link the user to their customer dashboard.
pt: Apresentar um botão para fazer ligação do utilizador ao seu painel de controlo do cliente.

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Button
pt: Botão do painel de controlo do cliente

[ctx: block description]
en: Display a coupon form.
pt: Apresentar um formulário de cupão.

[ctx: block title]
en: Coupon
pt: Cupão

[ctx: block keyword]
en: thank you
pt: obrigado

[ctx: block keyword]
en: thank
pt: obrigado

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation section.
pt: Apresentar uma secção de confirmação do pedido.

[ctx: block title]
en: Order Confirmation
pt: Confirmação do pedido

[ctx: block description]
en: Display an area of the form based on conditions.
pt: Mostrar uma área do formulário baseada nas condições

[ctx: block title]
en: Conditional
pt: Condicional

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
pt: Apresentar o conteúdo em várias colunas, com blocos adicionados a cada coluna.

[ctx: block title]
en: SureCart Columns
pt: Colunas SureCart

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
pt: Uma única coluna dentro de um bloco de colunas.

[ctx: block title]
en: SureCart Column
pt: Coluna SureCart

[ctx: block keyword]
en: form
pt: formulário

[ctx: block description]
en: Display a checkout form
pt: Exibir um formulário de checkout

[ctx: block title]
en: Checkout Form
pt: Formulário de check-out

[ctx: block keyword]
en: notice
pt: aviso

[ctx: block keyword]
en: error
pt: Erro

[ctx: block description]
en: Display any checkout-related errors. By default the checkout form shows these at the top. Add this block to change the location.
pt: Exibir quaisquer erros relacionados com o checkout. Por padrão, o formulário de checkout exibe esses erros no topo. Adicione este bloco para alterar essa localização.

[ctx: block title]
en: Checkout Errors
pt: Erros no checkout

[ctx: block keyword]
en: toggle
pt: alternar

[ctx: block keyword]
en: checkbox
pt: caixa de verificação

[ctx: block description]
en: Display a checkbox input
pt: Apresentar um campo de entrada de caixa de verificação

[ctx: block title]
en: Checkbox
pt: Caixa de verificação

[ctx: block description]
en: Display the cart subtotal
pt: Mostrar o subtotal do carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Subtotal
pt: Subtotal do carrinho

[ctx: block description]
en: The cart submit button
pt: O botão de submissão do carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Submit Button
pt: Botão de submissão do carrinho

[ctx: block description]
en: Display a custom message in the cart
pt: Mostrar uma mensagem personalizada no carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Message
pt: Mensagem do carrinho

[ctx: block description]
en: The cart menu icon that shows your cart quantity.
pt: O ícone do menu do carrinho que mostra a quantidade do carrinho.

[ctx: block title]
en: Cart Menu Icon
pt: Ícone do menu do carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Items
pt: Itens do carrinho

[ctx: block description]
en: Display a cart header
pt: Exibir um cabeçalho de carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Header
pt: Cabeçalho do carrinho

[ctx: block keyword]
en: promo
pt: promoção

[ctx: block keyword]
en: coupon
pt: cupão

[ctx: block description]
en: Display a coupon form in the cart.
pt: Apresentar um formulário de cupão no carrinho.

[ctx: block title]
en: Cart Coupon
pt: Cupão do carrinho

[ctx: block description]
en: Display the cart bump line item
pt: Exibir o item do carrinho de compras adicional/bump

[ctx: block title]
en: Cart Bump Line Item
pt: Item adicional/bump do carrinho de compras

[ctx: block description]
en: The cart
pt: O carrinho

[ctx: block title]
en: Cart
pt: Carrinho

[ctx: block keyword]
en: confirm
pt: confirmar

[ctx: block keyword]
en: details
pt: detalhes

[ctx: block keyword]
en: card
pt: cartão

[ctx: block description]
en: Display a card block.
pt: Apresentar um bloco de cartões.

[ctx: block title]
en: Card
pt: Cartão

[ctx: block description]
en: Display a button to immediately redirect to the checkout page with the product in the cart.
pt: Apresentar um botão para redirecionar imediatamente para a página de checkout com o produto no carrinho.

[ctx: block title]
en: Buy Button
pt: Botão de Comprar

[ctx: block keyword]
en: engine
pt: sistema/engine

[ctx: block keyword]
en: submit
pt: submeter

[ctx: block keyword]
en: button
pt: botão

[ctx: block description]
en: Display a checkout form button.
pt: Exibir um botão de formulário de checkout.

[ctx: block title]
en: Button
pt: Botão

[ctx: block keyword]
en: discount
pt: desconto

[ctx: block keyword]
en: line
pt: linha

[ctx: block description]
en: Displays the order bump discount.
pt: Apresenta o desconto adicional/complementar do pedido.

[ctx: block title]
en: Bump Discount
pt: Desconto Adicional/Complementar

[ctx: block keyword]
en: customer
pt: cliente

[ctx: block keyword]
en: name
pt: nome

[ctx: block description]
en: Display a button to add a specific price to the cart.
pt: Mostrar um botão para adicionar um preço específico ao carrinho.

[ctx: block title]
en: Add To Cart Button
pt: Botão Adicionar ao carrinho

[ctx: block keyword]
en: tax
pt: taxa fiscal

[ctx: block keyword]
en: shipping
pt: envio

[ctx: block keyword]
en: address
pt: morada

[ctx: block description]
en: Display an shipping address form. This is used for shipping and tax calculations.
pt: Apresenta um formulário de endereço de envio. Este é utilizado para cálculos de envio e de impostos.

en: Pending
pt: Pendente

en: License
pt: Licença

en: Payment Methods
pt: Métodos de Pagamento

en: Edit Customer
pt: Editar cliente

en: Activate
pt: Ativar

en: Priority
pt: Prioridade

en: Edit Bump
pt: Editar oferta adicional/bump

en: Delete
pt: Eliminar

en: View Order
pt: Ver pedido

en: Home
pt: Início / Home

en: You must first purchase something to access your dashboard.
pt: Para aceder ao seu painel de controlo, tem de adquirir primeiro algo.

en: It looks like you are not yet a customer.
pt: Parece que ainda não é um cliente.

en: Sign in to your account
pt: Iniciar sessão na sua conta

en: You have not been charged for this order.
pt: Este pedido / encomenda não lhe foi cobrado.

en: Order Details
pt: Detalhes do pedido

en: Not Published
pt: Não publicado

en: Total Due
pt: Total Devido

en: Total Due Today
pt: Total hoje

en: Enter coupon code
pt: Introduzir código de cupão

en: Coupon Code
pt: Código de cupão

en: Recommended
pt: Recomendado

en: Payment
pt: Pagamento

en: Your name
pt: O seu nome

en: Your email address
pt: O seu endereço de correio electrónico

en: Help
pt: Ajuda

en: Store Settings
pt: Configurações da loja

en: Your API key is incorrect. Please double-check it is correct and update it.
pt: Sua chave de API está incorreta. Por favor, verifique se está correto e atualize-o.

note: translators: Version number.
en: Version %s
pt: Versão %s

en: SureCart Status
pt: Estado do SureCart

en: Clear Account Cache
pt: Limpar cache da conta

en: Cache cleared.
pt: Cache limpo.

en: This user is not a customer.
pt: Este utilizador não é um cliente.

en: Search Products
pt: Procurar produtos

en: An upgrade groups is how you define upgrade and downgrade paths for your customers. It is based on products they have previously purchased.
pt: Um grupo de upgrade é como você define os caminhos de upgrade e downgrade para seus clientes. É baseado em produtos que eles compraram anteriormente.

en: What are Upgrade Groups?
pt: O que são grupos de atualização?

en: Save Settings
pt: Salvar configurações

en: Plugin Settings
pt: Configurações do plug-in

en: Saved.
pt: Salvou.

en: Get Help
pt: Obter ajuda

en: Create A Form
pt: Criar um formulário

en: Create A Product
pt: Criar um produto

en: Get started by creating your first product or creating a new checkout form.
pt: Comece por criar o seu primeiro produto ou criar um novo formulário de checkout.

en: Set Up My Store
pt: Configurar minha loja

en: Commerce on WordPress has never been easier, faster, or more flexible.
pt: O comércio no WordPress nunca foi tão fácil, rápido ou flexível.

en: Welcome to SureCart!
pt: Bem-vindo ao SureCart!

en: Complete Installation
pt: Instalação completa

en: Api token
pt: Token de API

en: Enter your API Token
pt: Digite seu token de API

en: Just one last step!
pt: Apenas um último passo!

en: Please enter an API key.
pt: Insira uma chave de API.

en: Search Licenses
pt: Pesquisar licenças

en: Invoices are similar to orders, but are used for payments and plan changes on active subscriptions. In the future you will be able to create an invoice to send out.
pt: As faturas são semelhantes aos pedidos, mas são usadas para pagamentos e alterações de plano em subscrições ativas. No futuro, poderá criar uma fatura para ser enviada.

en: What are Invoices?
pt: O que são Faturas?

en: Search Customers
pt: Pesquisar clientes

en: Update your api token to change or update the connection to SureCart.
pt: Atualize seu token de API para alterar ou atualizar a conexão com o SureCart.

en: Connection Settings
pt: Configurações de conexão

en: Find My Api Token
pt: Encontrar meu token de API

en: Enter your api token.
pt: Insira seu token de API.

en: Api Token
pt: Token de API

en: Add your API token to connect to SureCart.
pt: Adicione seu token de API para conectar ao SureCart.

en: Connection Details
pt: Detalhes da conexão

en: Update Your Connection
pt: Atualize sua conexão

en: We are currently working on our Pro features. Please check back once we release new revenue and time saving features.
pt: No momento, estamos trabalhando em nossos recursos Pro. Verifique novamente assim que lançarmos novos recursos de receita e poupança.

en: Coming soon...
pt: Em breve...

en: Cancellation Attempts
pt: Tentativas de Cancelamento

en: Get Subscription Saver
pt: Obter o Protetor de Subscrições

en: Automatically lower your subscription cancellation while making customers happy and saving more revenue with Subscription Saver.
pt: Reduza automaticamente o cancelamento das suas subscrições, deixando os clientes satisfeitos e obtendo mais receitas com o Subscription Saver.

en: The easiest thing you can do to increase subscription revenue.
pt: A coisa mais fácil que pode fazer para aumentar a receita em subscrições.

en: Completely remove all plugin data when deleted. This cannot be undone.
pt: Remova completamente todos os dados do plug-in quando excluído. Isto não pode ser desfeito.

en: Remove Plugin Data
pt: Remover dados do plug-in

en: Change your plugin uninstall settings.
pt: Altere as configurações de desinstalação do plug-in.

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: This can slightly increase page load speed, but may require you to enable CORS headers for .js files on your CDN. Please check your checkout forms after you enable this option in a private browser window.
pt: Isso pode aumentar ligeiramente a velocidade de carregamento da página, mas pode exigir que você habilite cabeçalhos CORS para arquivos .js em seu CDN. Por favor, verifique seus formulários de checkout depois de habilitar esta opção em uma janela privada do navegador.

en: Use JavaScript ESM Loader
pt: Use o Carregador ESM JavaScript

en: Change your plugin performance settings.
pt: Altere as configurações de desempenho do plug-in.

en: Performance
pt: Desempenho

en: Save
pt: Salvar

en: Advanced Settings
pt: Configurações avançadas

en: Upgrade
pt: Atualizar

en: 69% of shoppers abandon their checkouts before completing a purchase. Recover lost revenue with automated, high-converting emails.
pt: 69% dos compradores abandonam seus checkouts antes de concluir uma compra. Recupere a receita perdida com e-mails automatizados de alta conversão.

en: Recover lost sales with abandoned checkouts.
pt: Recupere vendas perdidas com checkouts abandonados.

en: Log Out
pt: Sair da plataforma

en: Two Column
pt: Duas colunas

en: Simple
pt: Simples

en: Sections
pt: Secções

en: Update Password
pt: Actualizar a palavra-passe

en: Update Account Details
pt: Actualizar dados da conta

en: Account Details
pt: Dados da conta

en: Payment Method
pt: Método de pagamento

en: Cancel
pt: Cancelar

en: New Plan
pt: Novo plano

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Enter An Amount
pt: Introduzir um montante

en: Enter Amount
pt: Introduzir o montante

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>
pt: Ao atualizar ou cancelar o seu plano, o utilizador aceita <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>

en: Privacy Policy
pt: Política de privacidade

en: Terms
pt: Termos

en: Change Payment Method
pt: Alterar o método de pagamento

en: Update Payment Method
pt: Actualizar o método de pagamento

en: Current Plan
pt: Plano actual

en: Credit Card
pt: Cartão de crédito

en: Add Payment Method
pt: Adicionar método de pagamento

en: You cannot currently add a payment method. Please contact us for support.
pt: Actualmente, não é possível adicionar um método de pagamento. Por favor, contacte-nos para obter apoio.

en: You are not currently a customer.
pt: Não é actualmente cliente.

en: Switch to live mode.
pt: Mudar para o modo live/publicado.

en: You are not a test mode customer.
pt: Não é um cliente em modo de teste.

en: Switch to test mode.
pt: Passar para o modo de teste.

en: You are not a live mode customer.
pt: Não é um cliente em modo live.

en: Order History
pt: Histórico de pedidos

en: License Keys
pt: Chaves de licença

en: Update Billing Details
pt: Actualizar dados de facturação

en: Billing Details
pt: Dados de facturação

en: Payment History
pt: Histórico de pagamentos

en: You do not have permission to do this.
pt: Não tem autorização para o fazer.

en: Logout
pt: Sair

en: Test Mode
pt: Modo de teste

en: Update Plan
pt: Atualizar Plano

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block.
en: [block rendering halted]
pt: [renderização de blocos interrompida].

en: Apply
pt: Aplicar

en: Buy Now
pt: Comprar agora

en: Limit result set to users with specific customer ids.
pt: Limite o conjunto de resultados a utilizadores com IDs de clientes específicos.

en: Limit result set to users with a customer.
pt: Limitar conjunto de resultados para utilizadores com cliente.

en: SureCart Customer Dashboard
pt: Painel de controlo do cliente SureCart

en: This form is not available or has been deleted.
pt: Este formulário não está disponível ou foi excluído.

en: Add To Cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Pricing
pt: Preços

en: (no title)
pt: (sem título)

en: Mode
pt: Modo

en: Published In
pt: Publicado em

en: Checkout Form updated.
pt: Formulário de Check-out atualizado.

en: Checkout Form scheduled.
pt: Formulário de check-out agendado.

en: Checkout Form reverted to draft.
pt: Formulário de checkout revertido para rascunho.

en: Checkout Form published privately.
pt: Formulário de Checkout publicado em modo privado.

en: Checkout Form published.
pt: Formulário de Checkout publicado.

en: Checkout Forms list
pt: Lista de formulários de checkout

en: Checkout Forms list navigation
pt: Navegação na lista de formulários de checkout

en: Search Checkout Forms
pt: Pesquisar formulários de checkout

en: All Checkout Forms
pt: Todos os formulários de checkout

en: View Checkout Form
pt: Ver formulário de check-out

en: Edit Checkout Form
pt: Editar formulário de checkout

en: New Checkout Form
pt: Novo formulário de checkout

en: Add new Checkout Form
pt: Adicionar novo formulário de checkout

[ctx: Checkout Form]
en: Add New
pt: Adicionar novo

[ctx: post type singular name]
en: Checkout Form
pt: Formulário de checkout

[ctx: post type general name]
en: Checkout Forms
pt: Formulários de checkouts

en: Cart updated.
pt: Carrinho atualizado.

en: Cart scheduled.
pt: Carrinho agendado.

en: Cart reverted to draft.
pt: Carrinho revertido para rascunho.

en: Cart published privately.
pt: Carrinho publicado em particular.

en: Cart published.
pt: Carrinho publicado.

en: Carts list
pt: Lista de carrinhos

en: Carts list navigation
pt: Navegação na lista de carrinhos

en: Filter checkout forms list
pt: Filtrar lista de formulários de checkout

en: No checkout forms found in Trash.
pt: Nenhum formulário de checkout foi encontrado na Lixeira.

en: No checkout forms found.
pt: Nenhum formulário de checkout encontrado.

en: Search Carts
pt: Pesquisar carrinhos

en: All Carts
pt: Todos os Carrinhos

en: View Cart
pt: Ver carrinho

en: Edit Cart
pt: Editar Carrinho

en: New Cart
pt: Carrinho novo

en: Add new Cart
pt: Adicionar novo carrinho

[ctx: Cart]
en: Add New
pt: Adicionar novo

[ctx: post type singular name]
en: Cart
pt: Carrinho

[ctx: post type general name]
en: Carts
pt: Carrinhos

en: Order Confirmation
pt: Confirmação do pedido

en: Customer Dashboard
pt: Painel do cliente

en: Store Checkout
pt: Check-out da loja

en: Deleting This is Restricted
pt: Eliminar Isto é restrito

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout page. Please deactivate SureCart to delete this page.
pt: Para evitar uma configuração incorrecta, não é possível eliminar a página de checkout predefinida. Desactive o SureCart para eliminar esta página.

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout form. Please deactivate SureCart to delete this form.
pt: Para evitar uma configuração incorrecta, não é possível eliminar o formulário de checkout predefinido. Desactive o SureCart para eliminar este formulário.

en: Store URL
pt: URL da loja

en: Your store does not appear to be using a secure connection. A secure connection (https) is required to use SureCart to process live transactions.
pt: A sua loja não parece estar a utilizar uma ligação segura. É necessária uma ligação segura (https) para utilizar o SureCart para processar transacções em tempo real.

en: Forms
pt: Formulários

en: Cancellations
pt: Cancelamentos

en: Cancellation Insights
pt: Insights de Cancelamento

en: Upgrade Groups
pt: Atualizar grupos

en: Order Bumps
pt: Ofertas adicionais / bumps

en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Complete Signup
pt: Registo concluído

en: Get Started
pt: Iniciar

[ctx: %s = human-readable time difference]
note: translators: %s: human-readable time difference
en: %s ago
pt: %s atrás

en: max count reached
pt: contagem máxima atingida

en: must be at least 12 hours between emails
pt: deve haver pelo menos 12 horas entre os e-mails

en: must be less than 1 week
pt: deve ser inferior a 1 semana

en: must be 15 minutes or more
pt: deve ser de 15 minutos ou mais

en: Only one active abandoned checkout is allowed at a time
pt: Apenas um check-out abandonado ativo é permitido por vez

en: It is not a valid hex color.
pt: Não é uma cor hexadecimal válida.

en: It is not valid or enabled.
pt: Não é válido ou ativado.

en: It is expired.
pt: Está expirado.

en: It does not match parent currency.
pt: Não corresponde à moeda principal.

en: It is archived.
pt: Está arquivado.

en: Must be even
pt: Deve ser igual

en: Must be odd
pt: Deve ser ímpar

en: Wrong length.
pt: Comprimento errado.

en: Must be smaller.
pt: Deve ser menor.

en: Must be larger.
pt: Deve ser maior.

en: Too short.
pt: Muito curto.

en: Too long.
pt: Demasiado longo.

en: Must be accepted.
pt: Deve ser aceite.

en: This doesn't match
pt: Isto não corresponde

en: This is reserved.
pt: Isto é reservado.

en: This is not included in the list.
pt: Isto não está incluído na lista.

en: Validation failed
pt: Falha na validação

en: Must be an integer
pt: Deve ser um número inteiro

en: Not a number
pt: Não é um número

en: Not found.
pt: Não encontrado.

en: Must be blank
pt: Deve estar em branco

en: Can't be blank.
pt: Não pode ficar em branco.

en: Can't be empty.
pt: Não pode estar vazio.

en: There were some validation errors.
pt: Ocorreram alguns erros de validação.

en: Invalid.
pt: Inválido.

note: translators: attribute.
en: %s is no longer purchasable.
pt: %s não pode mais ser comprado.

note: translators: attribute.
en: %s is too high.
pt: %s é muito alto.

note: translators: attribute.
en: %s is not available with subscriptions.
pt: %s não está disponível nas subscrições.

note: translators: attribute.
en: %s must be a number.
pt: %s deve ser um número.

note: translators: attribute.
en: %s can't be blank.
pt: %s não pode ficar em branco.

en: You have already requested a code in the last 60 seconds. Please wait before requesting again.
pt: Já solicitou um código nos últimos 60 segundos. Aguarde antes de solicitar novamente.

en: You cannot delete this media item because it is currently being used.
pt: Não pode excluir este item de média porque ele está a ser usado neste momento.

en: You cannot enable taxes unless a valid tax address is provided
pt: Você não pode habilitar impostos a menos que um endereço fiscal válido seja fornecido

en: You cannot enable EU Micro Exemption if your address is outside of the EU.
pt: Não pode habilitar a Micro Isenção da UE se seu endereço estiver fora da UE.

en: You are already collecting tax for this zone.
pt: O imposto já está a ser cobrado para esta zona.

en: The maximum price must be greater than the minimum price.
pt: O preço máximo deve ser superior ao preço mínimo.

en: The minimum price must be smaller.
pt: O preço mínimo deve ser menor.

en: The maximum price must be smaller.
pt: O preço máximo deve ser menor.

en: This price is currently being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
pt: Este preço está actualmente a ser utilizado em subscrições ou sessões de checkout. Arquive o preço e crie outro.

en: This product is no longer purchaseable.
pt: Este produto já não pode ser adquirido.

en: You can only apply this offer once.
pt: Você só pode aplicar esta oferta uma vez.

en: This prefix is too short. Please enter a longer prefix.
pt: Este prefixo é muito curto. Insira um prefixo mais longo.

en: This prefix is too long. Please enter a shorter prefix.
pt: Este prefixo é muito longo. Insira um prefixo mais curto.

en: Please double-check your prefix does not contain any spaces, underscores, dashes or special characters.
pt: Verifique novamente se seu prefixo não contém espaços, sublinhados, hífens ou caracteres especiais.

en: This is not a valid coupon code
pt: Este não é um código de cupão válido

en: This discount code does not apply to this currency.
pt: Este código de desconto não se aplica a esta moeda.

en: This coupon has expired.
pt: Este cupão expirou.

en: Your postal code is not valid.
pt: O código postal não é válido.

en: Failed to update. Please check for errors and try again.
pt: Falha ao atualizar. Verifique se há erros e tente novamente.

en: This coupon code is invalid.
pt: Este código de cupão é inválido.

en: The prices in this checkout session have changed. Please recheck it before submitting again.
pt: Os preços nesta sessão de checkout foram alterados. Verifique novamente antes de enviar.

en: Please enter a valid tax number.
pt: Insira um número de contribuinte (NIF) válido.

en: The product image must be an image.
pt: A imagem do produto deve ser uma imagem.

en: This product has prices that are currently being used. Please archive the product instead if it is not already archived.
pt: Este produto tem preços que estão actualmente a ser utilizados. Por favor, arquive o produto se ainda não estiver arquivado.

en: There are no processors to make the payment. Please contact us for assistance.
pt: Não há processadores para fazer o pagamento. Entre em contato conosco para obter assistência.

en: This promotion code already exists. Please archive the old code or use a different code.
pt: Este código de promoção já existe. Arquive o código antigo ou use um código diferente.

en: A price with this currency and recurring interval already exists. Please create a new product to create this price.
pt: Já existe um preço com esta moeda e intervalo recorrente. Por favor, crie um novo produto para criar este preço.

en: The compare at price must be greater than the price.
pt: A comparação com o preço deve ser superior ao preço.

en: The price cannot be blank.
pt: O preço não pode ficar em branco.

en: You cannot add a one-time product to a subscription.
pt: Não pode adicionar um produto de venda uma-vez (única) a uma subscrição.

en: This payment method cannot be used for subscriptions.
pt: Este método de pagamento não pode ser utilizado para subscrições.

en: The refund amount is greater than the refundable amount.
pt: O valor do reembolso é maior do que o valor reembolsável.

en: This download cannot be removed or archived when it is set as the current release.
pt: Este download não pode ser removido ou arquivado quando for definido como a versão atual.

en: This coupon is not valid. Please double-check it and try again.
pt: Este cupão não é válido. Verifique e tente novamente.

en: Please fill out your address.
pt: Por favor, preencha o endereço.

en: One of these products is no longer purchaseable.
pt: Um destes produtos já não pode ser comprado.

en: Please add at least one product.
pt: Adicione pelo menos um produto.

en: Invalid promotion code.
pt: Código de promoção inválido.

en: The price is already being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
pt: O preço já está a ser usado nas subscrições ou sessões de checkout. Arquive o preço e crie outro.

en: This coupon is for a different currency and cannot be applied.
pt: Este cupão é para uma moeda diferente e não pode ser aplicado.

en: Failed to save coupon.
pt: Falha ao salvar cupão.

en: Could not complete the request. Please try again.
pt: Não foi possível concluir a solicitação. Por favor, tente novamente.

en: Repeat payment
pt: Repita o pagamento

en: Pay what you want
pt: Pague o que desejar

en: Amount
pt: Montante

en: Percent Off
pt: Percentagem de desconto

en: Amount Off
pt: Desconto aplicado

en: Promotion code
pt: Código de promoção

en: Error.
pt: Erro.

note: translators: 1. minimum amount, 2. maximum amount
en: You must enter an amount between %1$s and %2$s
pt: Você deve inserir um valor entre %1$s e %2$s

note: translators: field name. translators: attribute.
en: %s is invalid.
pt: %s é inválido.

en: Zambian Kwacha
pt: Zâmbia Kwacha

en: Yemeni Rial
pt: Rial iemenita

en: West African Cfa Franc
pt: Franco Cfa da África Ocidental

en: Vietnamese Đồng
pt: vietnamita Đồng

en: Uzbekistan Som
pt: Som do Uzbequistão

en: Uruguayan Peso
pt: peso uruguaio

en: United States Dollar
pt: Dolar dos Estados Unidos

en: United Arab Emirates Dirham
pt: Dirrã dos Emirados Árabes Unidos

en: Ukrainian Hryvnia
pt: Hryvnia ucraniana

en: Ugandan Shilling
pt: Xelim de Uganda

en: Turkish Lira
pt: lira turca

en: Trinidad and Tobago Dollar
pt: Dólar de Trinidad e Tobago

en: Tongan Paʻanga
pt: Tonga Paʻanga

en: Thai Baht
pt: baht tailandês

en: Tanzanian Shilling
pt: Xelim da Tanzânia

en: Tajikistani Somoni
pt: Tajiquistão Somoni

en: São Tomé and Príncipe Dobra
pt: São Tomé e Príncipe Dobra

en: Swiss Franc
pt: Franco suíço

en: Swedish Krona
pt: Coroa sueca

en: Surinamese Dollar
pt: Dólar surinamês

en: Sri Lankan Rupee
pt: Rúpia do Sri Lanka

en: South Korean Won
pt: Won sul-coreano

en: South African Rand
pt: Rand sul-africano

en: Somali Shilling
pt: Xelim da Somália

en: Solomon Islands Dollar
pt: Dólar das Ilhas Salomão

en: Singapore Dollar
pt: Dólar de Singapura

en: Sierra Leonean Leone
pt: Serra Leoa Leone

en: Seychellois Rupee
pt: Rúpia seichelense

en: Serbian Dinar
pt: Dinar sérvio

en: Saudi Riyal
pt: Rial saudita

en: Samoan Tala
pt: Tala samoana

en: Saint Helenian Pound
pt: Libra santa heleniana

en: Rwandan Franc
pt: Franco ruandês

en: Russian Ruble
pt: Rublo russo

en: Romanian Leu
pt: Leu romeno

en: Qatari Riyal
pt: Rial Catariano

en: Polish Złoty
pt: Złoty polonês

en: Philippine Peso
pt: Peso filipino

en: Peruvian Sol
pt: Sol peruano

en: Paraguayan Guaraní
pt: Guarani paraguaio

en: Papua New Guinean Kina
pt: Papua Nova Guiné Kina

en: Panamanian Balboa
pt: Balboa panamenha

en: Pakistani Rupee
pt: Rúpia Paquistanesa

en: Norwegian Krone
pt: Coroa norueguesa

en: Nigerian Naira
pt: Naira nigeriana

en: Nicaraguan Córdoba
pt: Córdoba Nicaraguense

en: New Zealand Dollar
pt: Dólar da Nova Zelândia

en: New Taiwan Dollar
pt: Novo dólar taiwanês

en: Netherlands Antillean Gulden
pt: Gulden das Antilhas Holandesas

en: Nepalese Rupee
pt: Rupia nepalesa

en: Namibian Dollar
pt: Dólar namibiano

en: Mozambican Metical
pt: Metical moçambicano

en: Moroccan Dirham
pt: Dirham marroquino

en: Mongolian Tögrög
pt: Mongol Tögrög

en: Moldovan Leu
pt: leu moldavo

en: Mexican Peso
pt: peso mexicano

en: Mauritian Rupee
pt: Rúpia da Maurícia

en: Mauritanian Ouguiya
pt: mauritano Ouguiya

en: Maldivian Rufiyaa
pt: Rufiyaa das Maldivas

en: Malaysian Ringgit
pt: ringgit malaio

en: Malawian Kwacha
pt: Kwacha do Malawi

en: Macedonian Denar
pt: Dinar macedônio

en: Macanese Pataca
pt: Pataca macaense

en: Liberian Dollar
pt: dólar liberiano

en: Lesotho Loti
pt: Lesoto Loti

en: Lebanese Pound
pt: libra libanesa

en: Kyrgyzstani Som
pt: Som do Quirguistão

en: Kenyan Shilling
pt: Xelim queniano

en: Kazakhstani Tenge
pt: Tenge do Cazaquistão

en: Japanese Yen
pt: Yen japonês

en: Jamaican Dollar
pt: dólar jamaicano

en: Israeli New Sheqel
pt: Novo Shekel Israelense

en: Indonesian Rupiah
pt: rupia indonésia

en: Indian Rupee
pt: Rupia indiana

en: Icelandic Króna
pt: Coroa islandesa

en: Hungarian Forint
pt: Florim húngaro

en: Hong Kong Dollar
pt: Dólar de Hong Kong

en: Honduran Lempira
pt: Lempira hondurenha

en: Haitian Gourde
pt: Gourde haitiano

en: Guyanese Dollar
pt: Dólar da Guiana

en: Guinean Franc
pt: franco guineense

en: Guatemalan Quetzal
pt: Quetzal guatemalteco

en: Gibraltar Pound
pt: Libra de Gibraltar

en: Georgian Lari
pt: lari georgiano

en: Gambian Dalasi
pt: Dalasi gambiano

en: Fijian Dollar
pt: Dólar de Fiji

en: Falkland Pound
pt: Libra das Malvinas

en: Ethiopian Birr
pt: birr etíope

en: Egyptian Pound
pt: Libra egípcia

en: East Caribbean Dollar
pt: Dólar do Caribe Oriental

en: Dominican Peso
pt: Peso dominicano

en: Djiboutian Franc
pt: Franco Djibutiano

en: Danish Krone
pt: coroa dinamarquesa

en: Czech Koruna
pt: coroa tcheca

en: Croatian Kuna
pt: Kuna croata

en: Costa Rican Colón
pt: Colón da Costa Rica

en: Congolese Franc
pt: franco congolês

en: Comorian Franc
pt: franco comorense

en: Colombian Peso
pt: peso colombiano

en: Chinese Renminbi Yuan
pt: Chinês Renminbi Yuan

en: Chilean Peso
pt: peso chileno

en: Cfp Franc
pt: Franco Cfp

en: Central African Cfa Franc
pt: Franco Cfa da África Central

en: Cayman Islands Dollar
pt: Dólar das Ilhas Cayman

en: Cape Verdean Escudo
pt: escudo cabo-verdiano

en: Canadian Dollar
pt: Dólar canadense

en: Cambodian Riel
pt: Riel cambojano

en: Burundian Franc
pt: Franco do Burundi

en: Bulgarian Lev
pt: Lev búlgaro

en: Brunei Dollar
pt: Dólar de Brunei

en: British Pound
pt: Libra britânica

en: Brazilian Real
pt: real brasileiro

en: Bosnia and Herzegovina Convertible Mark
pt: Marco conversível da Bósnia e Herzegovina

en: Bolivian Boliviano
pt: boliviano boliviano

en: Bermudian Dollar
pt: Dólar das Bermudas

en: Belize Dollar
pt: Dólar de Belize

en: Belarusian Ruble
pt: rublo bielorrusso

en: Barbadian Dollar
pt: Dólar de Barbados

en: Bangladeshi Taka
pt: Taka de Bangladesh

en: Bahamian Dollar
pt: Dólar das Bahamas

en: Azerbaijani Manat
pt: Manat do Azerbaijão

en: Australian Dollar
pt: Dólar australiano

en: Aruban Florin
pt: Florim de Aruba

en: Armenian Dram
pt: Dram armênio

en: Argentine Peso
pt: peso argentino

en: Angolan Kwanza
pt: Kwanza angolano

en: Algerian Dinar
pt: dinar argelino

en: Albanian Lek
pt: albanês lek

en: Your email and cart are saved so we can send email reminders about this order.
pt: E-mail e carrinho são salvos para que possamos enviar lembretes por e-mail sobre este pedido.

[ctx: buy-page-slug]
en: buy
pt: comprar

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
pt: Introduza uma base personalizada a utilizar. Tem de ser definida uma base ou o WordPress utilizará a base predefinida.

en: Custom base
pt: Base personalizada

en: Default
pt: Predefinição

en: The associated tax zone.
pt: A zona fiscal associada.

en: The associated tax identifier.
pt: O identificador de imposto associado.

en: The associated EU tax identifier.
pt: O identificador fiscal da UE associado.

en: The associated Canadian tax identifier.
pt: O identificador de imposto canadense associado.

en: If set to true taxes will be automatically calculated.
pt: Se opção definida como verdadeiro, os impostos serão calculados automaticamente.

en: If set to true VAT taxes will be calculated for all EU countries.
pt: Se definido como verdadeiro, os impostos de IVA serão calculados para todos os países da UE.

en: If set to true VAT taxes will be calculated using the account's home country VAT rate.
pt: Se definido como verdadeiro, os impostos de IVA serão calculados usando a taxa de IVA do país de origem da conta.

en: If set to true GST taxes will be calculated for all Canadian provinces.
pt: Se definido como verdadeiro, os impostos GST serão calculados para todas as províncias canadenses.

en: Upgrade behavior. Either pending or immediate.
pt: Comportamento de atualização. Pendente ou imediato.

en: Downgrade behavior. Either pending or immediate.
pt: Comportamento de downgrade. Pendente ou imediato.

en: Cancel behavior. Either pending or immediate.
pt: Cancele o comportamento. Pendente ou imediato.

en: Payment retry window in weeks.
pt: Janela de nova tentativa de pagamento em semanas.

en: The start of the date range to query.
pt: O início do intervalo de datas a ser consultado.

en: The interval to group statistics on – one of hour, day, week, month, or year.
pt: O intervalo para agrupar as estatísticas – uma hora, dia, semana, mês ou ano.

en: The end of the date range to query.
pt: O final do intervalo de datas a ser consultado.

en: Only return objects that have this currency. If not set, this will fallback to the account's default currency.
pt: Devolva apenas objetos que tenham esta moeda. Se não for definido, reverterá para a moeda padrão da conta.

en: Type of object (Settings)
pt: Tipo de objeto (Configurações)

en: Sorry, you are not allowed to edit products.
pt: Desculpe, não tem permissão para editar produtos.

en: Only return objects that belong to the given product groups.
pt: Retorne apenas objetos que pertençam aos grupos de produtos fornecidos.

en: Only return products that are recurring or not recurring (one time).
pt: Devolva apenas produtos recorrentes ou não recorrentes (uma vez, venda única).

en: Top level metrics for the product.
pt: Métricas de nível superior para o produto.

en: Stored product metadata
pt: Metadados de produtos armazenados

en: Files attached to the product.
pt: Arquivos anexados ao produto.

en: A limit on the number of records returned
pt: Um limite para o número de registos devolvidos

en: Only return objects that belong to the given products.
pt: Retorne apenas objetos que pertençam aos produtos fornecidos.

en: Ensure result set excludes specific IDs.
pt: Certifique-se de que o conjunto de resultados exclua IDs específicos.

en: The query to be used for full text search of this collection.
pt: A consulta a ser usada para pesquisa de texto completo desta coleção.

en: Only return prices that allow ad hoc amounts or not.
pt: Apenas devolver preços que permitam ou não montantes ad hoc.

en: Whether to get archived products or not.
pt: Obter ou não produtos arquivados.

en: The content for the object.
pt: O conteúdo do objeto.

en: The terms of service link that is shown to customers on the customer portal.
pt: O link dos termos de serviço que é mostrado aos clientes no portal do cliente.

en: Whether or not customers can change subscription quantities from the customer portal.
pt: Se os clientes podem ou não alterar as quantidades da subscrição no portal do cliente.

en: Whether or not customers can make subscription changes from the customer portal.
pt: Se os clientes podem ou não efetuar alterações à subscrição a partir do portal do cliente.

en: Whether or not customers can cancel subscriptions from the customer portal.
pt: Se os clientes podem ou não cancelar subscrições a partir do portal do cliente.

en: The type of number to use for orders – one of sequential or token.
pt: O tipo de número a ser usado para pedidos – sequencial ou token.

en: The prefix that is added to all order numbers. Must be between 3-12 characters and only include letters.
pt: O prefixo que é adicionado a todos os números de pedido. Deve ter entre 3-12 caracteres e incluir apenas letras.

en: The default memo that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
pt: O memorando padrão que é mostrado em todas as declarações de pedidos (ou seja, faturas e recibos).

en: The default footer that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
pt: O rodapé padrão que é mostrado em todas as declarações de pedidos (ou seja, faturas e recibos).

en: Password
pt: Palavra-passe

en: The model to get integration providers for.
pt: O modelo para obter provedores de integração.

en: The SureCart model id.
pt: O ID do modelo SureCart.

en: The SureCart model name.
pt: O nome do modelo SureCart.

en: The reply-to email address to use when sending emails to customers.
pt: O endereço de e-mail de resposta a ser usado ao enviar e-mails aos clientes.

en: The language that will be used for all customer notifications. Current available locales are de, en, es, and fr.
pt: O idioma que será usado para todas as notificações do cliente. Os locais atualmente disponíveis são de, en, es e fr.

en: The from name to use when sending emails to customers.
pt: O nome de a ser usado ao enviar e-mails para clientes.

en: If set to true refund emails will be sent to customers.
pt: Se definido como verdadeiro, os e-mails de reembolso serão enviados aos clientes.

en: If set to true subscription dunning emails will be sent to customers.
pt: Se definido como verdadeiro, os e-mails de cobrança da subscrição serão enviados aos clientes.

en: If set to true order confirmation emails will be sent to customers.
pt: Se definido como verdadeiro, os e-mails de confirmação do pedido serão enviados aos clientes.

en: If set to true abandonded order reminder emails will be sent to customers.
pt: Se definido como verdadeiro, os e-mails de lembrete de pedido abandonado serão enviados aos clientes.

en: Form ID is invalid.
pt: A ID do formulário é inválido.

en: Form ID is required.
pt: O ID do formulário é obrigatório.

en: The discount for the session.
pt: O desconto para a sessão.

en: The line items for the session.
pt: Os itens de linha para a sessão.

en: The customer for the session.
pt: O cliente para a sessão.

en: The customer id for the order.
pt: O ID do cliente para o pedido.

en: Metadata for the order.
pt: Metadados para o pedido.

en: The currency for the session.
pt: A moeda da sessão.

en: Login
pt: Iniciar sessão / Login

en: The UUID of the price.
pt: O UUID do preço.

en: The priority of this bump in relation to other bumps. Must be in the range of 1 - 5.
pt: A prioridade desta oferta adicional/bump em relação a outras ofertas adicionais/bumps. Deve estar no intervalo de 1 a 5.

en: Percent that will be taken off line items associated with this bump.
pt: Percentagem que será retirada dos itens de linha associados a esta oferta adicional/bump.

en: The conditions that will filter this bump to be recommeneded. Accepted keys are price_ids, product_ids, and product_group_ids with array values.
pt: As condições que irão filtrar esta oferta adicional/bump a ser recomendadas. As chaves aceitas são price_ids, product_ids e product_group_ids com valores de matriz.

en: Whether or not this bump is currently enabled and being shown to customers.
pt: Se oferta adicional/bump está ativada ou não e a ser exibida aos clientes.

en: Amount (in the currency of the price) that will be taken off line items associated with this bump.
pt: Montante (na moeda do preço) que será retirado dos itens de linha associados a essa oferta adicional/bump.

en: Type of object (bump)
pt: Tipo de objeto (oferta adicional/bump)

en: The default footer for invoices and receipts.
pt: O rodapé padrão para faturas e recibos.

en: The default memo for invoices and receipts.
pt: O memorando padrão para faturas e recibos.

en: The associated address.
pt: O endereço associado.

en: The URL of the brand logo.
pt: A URL do logotipo da marca.

en: The website that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
pt: O site que será mostrado aos clientes para suporte, em faturas, etc.

en: The phone number that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
pt: O número de telefone que será mostrado aos clientes para suporte, em faturas, etc.

en: The email address that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
pt: O endereço de e-mail que será mostrado aos clientes para suporte, em faturas, etc.

en: The brand color.
pt: A cor da marca.

en: Determines whether the pattern is visible in inserter.
pt: Determina se o padrão é visível no insersor.

en: The pattern content.
pt: O conteúdo do padrão.

en: The pattern keywords.
pt: As palavras-chave padrão.

en: The pattern category slugs.
pt: Os slugs da categoria padrão.

en: Block types that the pattern is intended to be used with.
pt: Tipos de bloco com os quais o padrão deve ser usado.

en: The pattern viewport width for inserter preview.
pt: A largura da janela de visualização padrão para visualização do insersor.

en: The pattern detailed description.
pt: A descrição detalhada do padrão.

en: The pattern title, in human readable format.
pt: O título do padrão, em formato legível por humanos.

en: The pattern name.
pt: O nome do padrão.

en: Sorry, you are not allowed to view the registered form patterns.
pt: Desculpe, não tem permissão para visualizar os padrões de formulário registados.

en: A limit on the number of items to be returned, between 1 and 100.
pt: Um limite no número de itens a serem devolvidos, entre 1 e 100.

en: The page of items you want returned.
pt: A página de itens que você deseja retornar.

en: The UUID of the license.
pt: O UUID da licença.

en: The name of this activation.
pt: O nome desta ativação.

en: The unique identifier for this activation. For example a URL, a machine fingerprint, etc.
pt: O identificador exclusivo para esta ativação. Por exemplo, uma URL, uma impressão digital da máquina, etc.

en: Connected processors
pt: processadores conectados

en: Owner data.
pt: Dados do proprietário.

en: The default currency for the account.
pt: A moeda padrão da conta.

en: The name of the account.
pt: O nome da conta.

en: Created at timestamp
pt: Criado na data e hora

en: Type of object (Account)
pt: Tipo de objeto (Conta)

en: This customer's most recent checkout that has been abandoned.
pt: O checkout mais recente deste cliente que foi abandonado.

en: The customer for the checkout.
pt: O cliente para o check-out.

en: The checkout id for the checkout.
pt: O ID de checkout para o checkout.

en: The current status of this abandonded checkout, which can be one of not_notified, notified, or recovered.
pt: O status atual deste check-out abandonado, que pode ser not_notified, notificado ou recuperado.

en: The current notification status for this abandonded checkout, which can be one of not_sent, scheduled, or sent.
pt: O status de notificação atual para este check-out abandonado, que pode ser not_sent, agendado ou enviado.

en: Unique identifier for the object.
pt: Identificador único do objeto.

en: Invalid API token.
pt: Token de API inválido.

en: Please connect your site to SureCart.
pt: Conecte o seu site ao SureCart.

en: SureCart Customer
pt: Cliente SureCart

en: SureCart Shop Worker
pt: Funcionário da loja SureCart

en: SureCart Accountant
pt: Contabilista SureCart

en: SureCart Shop Manager
pt: Gerente de Loja SureCart

en: This user is already linked to a customer.
pt: Este utilizador já está vinculado a um cliente.

en: Something is wrong with the provided link.
pt: Algo está errado com o link fornecido.

en: You do not have permission do this.
pt: Você não tem permissão para fazer isso.

en: Your session expired - please try again.
pt: A sessão expirou - tente novamente.

en: Add the user role of the user who purchased the product.
pt: Adicione a função/papel do utilizador que comprou o produto.

en: Add User Role
pt: Adicionar função de utilizador.

en: Add WordPress User Role
pt: Adicionar função de utilizador do WordPress

en: Enable access to a TutorLMS course.
pt: Habilite o acesso a um curso do TutorLMS.

en: TutorLMS Course
pt: Curso TutorLMS

en: Custom amount
pt: Montante personalizado

en: This trigger will be fired when a subscription plan is changed to something else.
pt: Esse gatilho será acionado quando um plano de subscrição for alterado para outro.

en: Subscription plan changed
pt: Plano de subscrição alterado

en: This trigger will be fired when a subscription cancels after failed payment or by customer request, or when the purchase is manually revoked by the merchant.
pt: Este gatilho será acionado quando uma subscrição for cancelada após falha no pagamento ou por solicitação do cliente, ou quando a compra for revogada manualmente pelo comerciante.

en: Product purchase is revoked or subscription cancels
pt: A compra do produto foi revogada ou a subscrição cancelada

en: This trigger will be fired when a purchase is unrevoked.
pt: Este gatilho será acionado quando uma compra não for revogada.

en: Admin unrevokes a purchase
pt: O administrador cancela uma compra

en: This trigger will be fired when someone first purchases a product.
pt: Este gatilho será acionado quando alguém comprar um produto pela primeira vez.

en: Product or subscription is purchased
pt: O produto ou subscrição foi comprado

en: SureCart eCommerce Platform
pt: Plataforma de comércio eletrónico SureCart

en: SureCart product object
pt: Objeto de produto SureCart

en: A specific product name.
pt: Um nome de produto específico.

en: Product Name
pt: Nome do Produto

en: A specific product id.
pt: Um ID de produto específico.

en: Product ID
pt: ID do produto

en: Product
pt: produtos

en: Previous Product ID
pt: ID do produto anterior

en: Enable access to a MemberPress membership.
pt: Habilite o acesso a uma associação MemberPress.

en: Membership Access
pt: Acesso à Membership

en: Enable access to a LifterLMS course.
pt: Habilite o acesso a um curso do LifterLMS.

en: LifterLMS Course
pt: Curso LifterLMS

en: LearnDash Group
pt: Grupo LearnDash

en: Enable access to a LearnDash group.
pt: Habilite o acesso a um grupo LearnDash.

en: LearnDash Groups
pt: Grupos LearnDash

en: Enable access to a LearnDash course.
pt: Habilite o acesso a um curso LearnDash.

en: Course Access
pt: Acesso ao curso

en: LearnDash Course
pt: Curso LearnDash

en: Create New Form
pt: Criar novo formulário

en: Edit Form
pt: Editar formulário

en: Select Form
pt: Selecione o formulário

en: Enable access to a BuddyBoss Group.
pt: Habilite o acesso a um Grupo BuddyBoss.

en: Group Access
pt: Acesso de grupo

en: BuddyBoss Group
pt: Grupo BuddyBoss

en: Create
pt: Criar

en: Settings
pt: Configurações

en: Select a form
pt: Selecione um formulário

en: SureCart Form
pt: Formulário SurCart

note: translators: %s: Method name.
en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
pt: Método ' %s ' não implementado. Deve ser substituído na subclasse.

[ctx: Page title]
en: Dashboard
pt: Painel

[ctx: Page slug]
en: customer-dashboard
pt: painel do cliente

[ctx: Page title]
en: Thank you!
pt: Obrigado!

[ctx: Page slug]
en: order-confirmation
pt: confirmação-de-pedido

en: This user could not be found.
pt: Não foi possível encontrar este utilizador.

en: Downloads
pt: Transferências

en: Plans
pt: Planos

en: Dashboard
pt: Painel

en: Billing
pt: Facturação

en: Account
pt: Conta

note: translators: %1$1s is the store name, %2$2s is the opening anchor tag, %3$3s is the closing anchor tag.
en: I agree to %1$1s's %2$2sPrivacy Policy%3$3s
pt: Concordo com a %2$2s Política de Privacidade %3$3s de %1$1s

note: translators: %1$1s is the store name, %2$2s is the opening anchor tag, %3$3s is the closing anchor tag.
en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s
pt: Concordo com %1$1s's %2$2s Termos %3$3s

note: translators: %1$1s is the store name, %2$2s is the opening anchor tag, %3$3s is the closing anchor tag, %4$4s is the opening anchor tag, %5$5s is the closing anchor tag.
en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s and %4$4sPrivacy Policy%5$5s
pt: Aceito os %2$2sTermos %3$3s e %4$4s Política de privacidade %5$5s de %1$1s

en: Edit Product
pt: Editar produto

en: Invalid verification code
pt: Código de verificação inválido

en: The user could not be found.
pt: Não foi possível encontrar este utilizador.

en: The integration has been removed or is unavailable.
pt: A integração foi removida ou não está disponível.

en: Not Found
pt: Não encontrado

en: This product is not available for purchase.
pt: Este produto não está disponível para compra.

en: This product is invalid.
pt: Este produto não é válido.

note: translators: %s: User name.
en: The username <strong>%s</strong> is not registered on this site. If you are unsure of your username, try your email address instead.
pt: O nome de utilizador <strong> %s </strong> não está registado neste site. Se não tiver certeza de nome de utilizador, tente o seu endereço de e-mail.

en: There is no account with that username or email address.
pt: Não há nenhuma conta com esse nome de utilizador ou endereço de e-mail.

en: Test
pt: Testar

en: Edit Subscription
pt: Editar subscrição

note: translators: Coupon % off.
en: %1d%% off
pt: %1d %% de desconto

note: translators: number of yearls
en: year | %d years
pt[0]: ano
pt[1]: %d anos

note: translators: number of yearls
en: %d year | %d years
pt[0]: %d ano
pt[1]: %d anos

note: translators: number of months
en: month | %d months
pt[0]: mês
pt[1]: %d meses

note: translators: number of months
en: %d month | %d months
pt[0]: %d mês
pt[1]: %d meses

note: translators: number of weeks.
en: week | %d weeks
pt[0]: semana
pt[1]: %d semanas

note: translators: number of weeks.
en: %d week | %d weeks
pt[0]: %d semana
pt[1]: %d semanas

note: translators: number of days.
en: day | %d days
pt[0]: dia
pt[1]: %d dias

note: translators: number of days.
en: %d day | %d days
pt[0]: %d dia
pt[1]: %d dias

en: for
pt: para

en: None
pt: Nenhum

en: Remaining Payments
pt: Pagamentos restantes

en: Past Due
pt: Em incumprimento

en: Trialing
pt: Em fase de teste

en: Search Subscriptions
pt: Pesquisar subscrições

en: Advanced
pt: Avançado

en: Connection
pt: Conexão

en: Data Export
pt: Exportação de dados

en: Payment Processors
pt: Processadores de pagamentos

en: Taxes
pt: impostos

en: Subscription Saver
pt: Protetor de Subscrições

en: Subscriptions
pt: Subscrições

en: Notifications
pt: Notificações

en: Abandoned Checkout
pt: Check-out abandonado

en: Orders & Receipts
pt: Pedidos e Recibos

en: Design & Branding
pt: Design e Marca

en: Draft
pt: Rascunho

en: Published
pt: Publicado

note: translators: %d is the number of other prices.
en:  and %d other price. |  and %d other prices.
pt[0]:  e %d outro preço.
pt[1]:  e %d outros preços.

en: Free
pt: Gratuito

en: Name your own price
pt: Nomeie seu próprio montante

en: No products found.
pt: Nenhum produto encontrado.

en: Featured
pt: Em destaque

en: Quantity
pt: Quantidade

en: View Product
pt: Ver produto

en: Live
pt: Ao vivo

en: Search Orders
pt: Pesquisar pedidos

en: View
pt: Visualizar

en: Description
pt: Descrição

en: Products
pt: Produtos

en: Orders
pt: Pedidos

en: Paypal is taking a closer look at this payment. It’s required for some payments and normally takes up to 3 business days.
pt: O Paypal está analisando mais de perto esse pagamento. É necessário para alguns pagamentos e normalmente leva até 3 dias úteis.

en: Type
pt: Tipo

en: Integrations
pt: Integrações

en: Order
pt: Pedido

en: Canceled
pt: Cancelado

en: Failed
pt: Falhou

en: Processing
pt: Em processamento

en: Paid
pt: Pago

en: Invalid API Token
pt: Token de API inválido

en: Inactive
pt: Inativo

en: Revoked
pt: Revogado

en: No licenses found.
pt: Nenhuma licença encontrada.

en: Purchase
pt: Comprar

en: Key
pt: Chave

en: Licenses
pt: Licenças

en: Invoices
pt: Faturas

en: Refunded
pt: Reembolsado

en: Method
pt: Método

en: Invoice
pt: Fatura

en: Search Invoices
pt: Procurar Faturas

en: Toggle Product Archive
pt: Alternar arquivo de produtos

en: Are you sure you want to archive this product? This will be unavailable for purchase.
pt: Tem certeza de que deseja arquivar este produto? Isso não estará disponível para compra.

en: Are you sure you want to restore this product? This will be be available to purchase.
pt: Tem certeza de que deseja restaurar este produto? Isso estará disponível para compra.

en: No price
pt: Sem preço

en: No customers found.
pt: Nenhum cliente encontrado.

en: Created
pt: Criada

en: Email
pt: E-mail

en: Customers
pt: Clientes

en: Move to Trash
pt: Mover para lixeira

en: Delete permanently
pt: Apagar permanentemente

[ctx: comment]
en: Not spam
pt: Não é spam

en: Restore
pt: Restaurar

[ctx: comment]
en: Mark as spam
pt: marcar como spam

en: Approve
pt: Aprovar

en: Unapprove
pt: Desaprovar

en: Toggle Coupon Archive
pt: Alternar arquivo de cupões

en: Are you sure you want to archive this coupon? This will be unavailable for purchase.
pt: Tem certeza de que deseja arquivar este cupão? Este cupão não estará disponível para compra.

en: Are you sure you want to restore this coupon? This will be be available to purchase.
pt: Tem certeza de que deseja restaurar este cupão? Este cupão estará disponível para compra.

en: Archive
pt: Arquivo

en: Un-Archive
pt: Desarquivar

en: + %d more
pt: + %d mais

en: No code specified
pt: Nenhum código especificado

en: Expired
pt: Expirado

en: Once
pt: Uma vez

note: translators: number of months.
en: For %d months
pt: Por %d meses

en: Forever
pt: Para sempre

en: No discount.
pt: Sem desconto.

note: translators: Coupon % off.
en: %d%% off
pt: %d %% de desconto

note: translators: coupon expiration date.
en: Valid until %s
pt: Válido até %s

en: Usage
pt: Utilização

en: Code
pt: Código

en: Search Coupons
pt: Pesquisar cupões

en: Coupons
pt: Cupões

en: Coupon Applied
pt: Cupão aplicado

note: translators: Subscription saver feature. This is displayed if the subscription has been "Saved" from cancellation.
en: Saved
pt: Guardado

en: View Customer
pt: Ver Cliente

en: No name provided
pt: Nenhum nome fornecido

en: No cancellation acts.
pt: Nenhuma ação de cancelamento.

en: All Cancellation Attempts
pt: Todas as Tentativas de Cancelamento

en: No product
pt: nenhum produto

en: Plan Status
pt: Estado do Plano

en: Comment
pt: Comentário

en: Cancellation Reason
pt: Motivo de cancelamento

en: Plan
pt: Plano

en: Customer
pt: Cliente

en: Subscription Saver & Insights
pt: Protetor de subscrições & insights

en: Edit
pt: Editar

en: Updated
pt: Atualizada

en: One-Time
pt: Uma vez

en: Subscription
pt: Subscrição

en: No order bumps found.
pt: Nenhuma oferta adicional/bump encontrada.

en: Select comment
pt: Selecione o comentário

en: Price
pt: Preço

en: Name
pt: Nome

en: Archived
pt: arquivado

en: Active
pt: Ativo

en: Product restored.
pt: Produto restaurado.

en: Product archived.
pt: Produto arquivado.

en: Abandoned Checkouts
pt: Check-outs abandonados

en: View Checkout
pt: Ver check-out

note: translators: Customer name.
en: By %s
pt: Por %s

en: Edit Order
pt: Editar pedido

en: Recovered Before Email Was Sent
pt: Recuperado antes do envio do e-mail

en: Recovered
pt: Recuperado

en: Abandoned
pt: Abandonado

en: Email Sent
pt: E-mail enviado

en: Recovery Status
pt: Estado da Recuperação

en: Email Status
pt: Status do e-mail

en: Date
pt: Data

en: Placed By
pt: colocado por

en: Search Abanonded Orders
pt: Pesquisar Pedidos Abandonados

en: Not Scheduled
pt: Não agendado

en: Sent
pt: Enviado

en: Scheduled
pt: Agendado

en: All
pt: Todos

en: Cart
pt: Carrinho

en: Checkout Form
pt: Formulário de Checkout

[ctx: Cart title]
en: Cart
pt: Carrinho

[ctx: Cart slug]
en: cart
pt: carrinho
